Gerum kyrka (Gotland)

Gerum kirke ligger ca 48 km sør for Visby. Kor og apsis ble bygget ca. 1200. Det store skipet ble bygget på slutten av 1200-tallet.
Krusifiks

Triumfkrusifikset er laget på 1100-tallet eller ca 1200 (Bengt Stolt: Gerums kyrka).
Krusifikset ble hengt tilbake i triumfbuen i 1951–1952.
Kalkmalerier

Apsis i Gerum kyrka. Koret med apsis ble bygget på slutten av 1100-tallet.
Alle kalkmaleriene i Gerums kirke ble overkalket i 1838. Det ble tatt frem igjen under restaureringen i 1951–1952.

Pasjonsfrisen fra 1400-tallet: På nordveggen viser pasjonsmesterens frise Jesu lidelse. På sørveggen vises scener fra Jesu barndom.
Se bilder av kalkmalerier fra middelalderen her!

Tre bilder fra pasjonsfrisen: Kristi oppstandelse, Kristus i dødsriket tar imot Adam og Eva og lengst til høyre forsøker djevler å dra sjeler inn i helvetesgapet.


Matt 27,27–28: «Landshøvdingens soldater tok da Jesus med seg inn i borgen og samlet hele vaktstyrken omkring ham. De kledde av ham og hengte en skarlagenrød soldatkappe på ham.» Kappen gis som parodi på kongelig verdighet. Mark 15,16–17: «Soldatene førte nå Jesus inn i borggården i det som kalles pretoriet, og kalte sammen hele vaktstyrken. 17 De kledde ham i en purpurkappe og flettet en tornekrone og satte den på hodet hans.» Joh 19,1–3: «Soldatene flettet en tornekrone og satte den på hodet hans, og de la en purpurkappe på ham. Så gikk de fram til ham og sa: ‘Vær hilset, jødenes konge!’ og slo ham i ansiktet.»


Pasjonsfriser i kirker på Gotland
Kalkmaleriene av den såkalte pasjonsmesteren ble laget i andre halvdel av 1400-tallet. I middelalderkirker på Gotland sto pasjonsfrisen på nordveggen, mens fremstillinger av scener fra Jesu barndom sto på sørveggen.
Ala, Anga, Boge, Bro, Ekeby, Endre, Etelhem, Fide, Gammelgarn, Ganthem, Gerum, Hamra, Källunge, Linde, Lojsta, Lummelunda, Lye (fragment), Mästerby, Norrlanda, Näs, Rone, Rute, Stenkumla, Sundre, Väskinde, Väte, Öja.
Pasjonsmesteren malte også helgen- og apostelbilder, se f.eks. Lye, Väte.

Rikt dekorerte apsis med altertavlen.
Portaler

Portal Gerum kirke.

Korportalen fra ca 1200.

Tårnportalen fra slutten av 1200-tallet.

Korportal Gerum kirke.


Det stutte tårnet til venstre, skipet med skipsportalen og koret til høyre. Apsis er utenfor bildet.

Tårnportalens nordre kapitelfrise.

Tårnportalens søndre kapitelfrise avsluttes med drage.
Døpefonten

Døpefonten i Gerum kirke er laget av stenmesteren som går under navnet Majestatis. Den er laget av grå sandstein i andre halvdel av 1100-tallet
Døpefonter av Majestatis (1100-tallet) finner du i følgende kirker på Gotland: Ekeby, Gerum, Lokrume.

Døpefont Gerum kyrka. Vulst med flettemønster og fire groteske hoder som skyter ut av vulsten.

Maria med Jesusbarnet. Detalj av døpefont Gerum kyrka.

Bebudelsen. Detalj av døpefont Gerum kirke. Det er tydelige rester av originalmaling på scenene fra Jesu barndom.

Maria hos Elisabet og den sovende Josef. Detalj av døpefont Gerum kyrka.

De hellige tre konger på døpefont Gerum kyrka. Skaftet har vesener fra en annen virkelighet: tre groteske fabeldyr og et menneske.

Monster med en slange i kjeften.

Kristi fødsel.

Uhyre med en slange i kjeften.

Andre døpefonter av Majestatis finnes i Lokrume, Vall og Väskinde. Dessuten står Majestatis bak nordportalen i Hablingbo kirke.
Alteroppsatsen

Alteroppsatsen ble malt av Jacob Riek i 1667.
Glassmalerier i Gerum kirke

Glassmaleri fra 1350-tallet av Olav den hellige (Sankt Olof) i koret. Det er mulig at Olav den hellige var kirkens skytshelgen.
Middelalderske glassmalerier på Gotland
Middelalderske glassmalerier finner du i følgende kirker på Gotland: Ardre, Barlingbo, Etelhem, Gerum, Hejde, Hörsne, Lau, Rone, Silte, Sjonhem,
Sakramentskap og interiør


Prekestolen. På veggen er et innvielseskors omgjort til et solur.
Kilder
Nettbibelen
Bengt Stolt: Gerums kyrka
